Byl jsem v šoku, protože před předvedením Rainbow jsme doma měli jako uklizeno

Karel Heřmánek

Karel Heřmánek. Hraje, režíruje, je principálem Divadla bez zábradlí a od nedávna také majitelem přístroje Rainbow. Velmi příjemný rozhovor, který proběhl v divadle mezi zkouškou a večerním představením, mne jen utvrdil v tom, že je to opravdový sympaťák. Vyzařuje z něj silné charisma, klid a dobrá nálada. Osobně si moc vážím toho, že přes nabitý pracovní den neváhal chvíli posedět, popovídat si a říci nám svůj „Rainbow“ příběh.

Pane Heřmánku, předvedení Rainbow jste viděli u Vás doma na podzim loňského roku.

No ano. To bylo úžasné.

Můžete být konkrétnější?

Hlavně jsem byl v šoku, protože jsme před tím doma měli jako uklizeno. Ale co se tam všechno ještě našlo… To jsem nečekal, že to bude takový rozdíl.

A Vy jste Rainbow dřív neznal?

Věděl jsem, že existuje, samozřejmě. Věděl jsem, že někteří známí i kamarádi si ho pořídili a hodně si to pochvalovali. Ale poprvé jsme měli možnost „to zažít“ až teď. Dřív jsem to prostě neřešil. Uklízet k nám chodí hospodyně.

Takže Rainbow u Vás používá hlavně ona, je to tak? Vy ho moc do ruky neberete.

No to opravdu ne (smích). Vysávání jsem si užil dost, když jsem byl malý. Byla to moje povinnost a já to nenáviděl. A to mi zůstalo. Pamatuju si, že když jsem uklízel a na koberci byla třeba nit, tak jsem ten vysavač musel krmit, protože ji to nevysálo.

To asi známe všichni…

no že jo (smích). Ale to neznamená, že když neuklízím, tak nemám rád čisto a uklizeno. To zase ano.

Rainbow teď máte doma. Osobně ho nepoužíváte, ale vnímáte nějak jeho přítomnost ve Vaší domácnosti?

V první řadě tam občas bzučí čistička a krásně to tam voní. A pak taky zmizely chlupy od pejska. Máme flat coated retrívra a z něj toho napadá. Ty dřív bývaly i po uklízení.

A v čem si myslíte, že je Rainbow pro Váš dům nejsilnější?

Na to by vám opravdu nejlépe odpověděla naše hospodyně. Ale co si vzpomínám z předvedení – všechny nástavce pro nás mají maximální využití. Od hladkých ploch přes koberce… A u nás je to poměrně velká plocha, takže je co uklízet. Rainbow už nám taky pomohlo s ucpaným odpadem.

Když trochu odbočím. Začátkem devadesátých let jste založil Divadlo bez zábradlí. Dopoledne zkoušíte, režírujete, večer hrajete, mezitím řídíte divadlo, občas nějaká televizní nebo filmová role. Máte nějaký recept na to, jak tohle všechno stihnout?

A tak nezkouším pořád. To bych se zbláznil, být pořád zavřený v divadle. Moc mi pomáhá moje skvělá žena (bývalá televizní hlasatelka a moderátorka Hana Heřmánková, pozn. red.). Máme tady perfektní partu lidí, kteří se všichni snaží, aby to fungovalo co nejlépe. Vždyť každý herec jde v podstatě se svou vlastní kůží na trh, takže nikdo nemá zájem to odbýt. Lidé k nám do divadla chodí, hlediště je plné, diváci nadšení. To je pro nás motor a také největší odměna.

Momentálně jdete ze zkoušky, na čem teď pracujete?

Na konci března budeme mít premiéru nové hry Garderobiér. Tak teď je trochu frmol.

Co byste vzkázal na závěr našim zákazníkům?

Jednoznačně mají moje doporučení. Je to investice, která stojí za to!